Ağustos 2011

Ağustos 2011 / (19 - 2)

Özofagus buji dilatasyonu sırasında görülen bir komplikasyon, kılavuz telin mide içerisinde düğümlenmesi

Sayfa Numaraları
78-79
Yazarlar
Burçak Evren TAŞDOĞAN, Yüksel GÜMÜRDÜLÜ
Kurumlar
Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı, Adana
Giriş
Endoskopik işlemler eşliğinde yapılan terapötik girişimler birçok olguda hastaları ciddi mortalite ve morbiditeye neden olabilecek cerrahi girişimlerden koruyarak tedavi şansı sağlamaktadır. Fakat bu endoskopik terapötik işlemlerin de kanama, perforasyon gibi birçok komplikasyonu bulunmaktadır (1). Burada endoskopik özofagus buji dilatasyonu sırasında gelişen ve klinik pratikte ilk kez karşımıza çıkan bir problem ve bu problemin çözümünden kısaca bahsedeceğiz.
Sonuçlar
Özofagus darlıklarının dilatasyonu sırasında perforasyon, kanama, şiddetli ağrı ve bakteriyemi gibi komplikasyonlar ortaya çıkabilmektedir (2). Kılavuz telin mide içerisinde düğümlenmesi ise bu olgu ile klinik pratikte ilk kez karşımıza çıkmış bir komplikasyon olup manipülasyon güçlüğü yaratmıştır. Literatürde, erişebildiğimiz kadarıyla, böyle bir komplikasyon bildirilmemiştir. Kılavuz telin distale çok uzun miktarda gönderilmesinin bu probleme neden olduğunu düşünmekteyiz.

Kılavuz tel gelmediğinde eğer daha güçlü bir şekilde çekilse idi perforasyon, kanama gibi komplikasyonlara neden olabilirdi. Telin çekerek çıkarılması bu komplikasyonlara neden olabileceğinden overtube kullanılarak çıkarılması hastaya zarar vermemizi önleyerek problemi çözümlemiştir.
Kaynaklar
1. Eisen GM, Baron TH, Dominitz JA, et al. American Society For Gastrointestinal Endoscopy. Complications of upper GI endoscopy. Gastrointest Endosc 2002; 55: 784-93.

2. Clouse RE. Complications of endoscopic gastrointestinal dilation techniques. Gastrointest Endosc Clin N Am 1996; 6: 323-41.
Tübitak Ulakbim Crossreff Doi
Web Tasarım : Turna Tasarım ®
Web Tasarım
: Turna Tasarım ®
X
Üye Girişi
Şifremi Unuttum Üye Ol Aktivasyon Linki Gönder
X
Şifremi Gönder
Giriş Yap Üye Ol Aktivasyon Linki Gönder
X
Üye Ol
Şifremi Unuttum Giriş Yap Aktivasyon Linki Gönder
X
Aktivasyon Linki Gönder
Giriş Yap Üye Ol Şifremi Unuttum